نکات اصلی در کاشت نهال گردو


در این مقاله می خواهیم نکاتی رو در مورد کاشت نهال گردو بیان کنیم. برای اینکه درخت گردو بتونه خوب رشد کنه و به درختی تنومند و دراز تبدیل بشه باید اصولی مانند نوع خاک و جنس خاک و فاصله کاشت و … رعایت بشه. با ما همراه باشید.

 مقدمه

درختان گردو در طی چند سال به درختانی زیبا و درازی تبدیل می شوند. عمر این درختان به 60 الی 80 سال میتونه برسه. با اینحال اگه تصمیم دارید نهال گردو بکارید رعایت مواردی در مورد فضا، خاک ، زمان کاشت و … شما رو در کاشت هرچه بهتر این درخت زیبا کمک کنه. گردو در خاک های مختلفی میتونه رشد کنه ولی مناسب ترین خاک ، میتونه خاک مرطوب ، کمی ماسه ای و عمیق باشه تا ریشه درخت بتونه گسترده بشه و به درخت تنومندی تبدیل بشه. گردو خیلی آهسته رشد میکنه و رشد بهتر اون میتونه تو خاک های کمی اسیدی و خنثی صورت بگیره. با این حال دیده شده گردو در خاک های قلیایی نیز بتونه رشد کنه.

کاشت نهال گردو
در مکانهای نسبتا خشک درخت باید به طور منظم آبیاری بشه. هنگام کاشت درخت گردو باید به این توجه کنید پراکندگی درخت نیز برای راحتی گردو مهمه. چون در برخی از انواع درخت گردو ، هنگام گرده افشانی گل های ماده و نر به طور همزمان باز نمی شوند. از طرف دیگر خود باغبان هم میتونه دو یا سه درخت رو در فاصله مناسب 10 الی 15 متر از همدیگر قرار دهد.

پراکندگی درختان گردو هنگام کاشت

فضای کافی یکی از اصلی ترین ملزومات در کاشت درخت گردو به شمار میره. این درخت میتونه تا ارتفاع 25 الی 35 متری رشد کنه. این درخت به فضای بیشتری نیاز داره. برای اینکه گردو مواد مغذی زیادی از خاک دریافت میکنه و نیازمند دریافت نور خورشید برای رشد بهترش هست . البته شما میتونید ازبعضی نهال های پیوندی استفاده کنید که فضای نسبتا کمتری رو میگیره.

کاشت نهال گردو

از آنجا که گفته شد ریشه درختان گردو گسترده هست فضای مناسب برای کاشت این درخت به شعاع 15 متری از درخت دیگر است. با این حال بعضی نهال های گردو به فضای کمتری نیاز دارند و شعاع 10 متری نیز برای اونا کافیه.

کاشت نهال گردو
هنگامی که درخت به صورت کامل رشد میکنه قسمت تاج اون شروع به رشد میکنه. جالبه بدونید ریشه گردو هم شبیه به تاج رشد میکنه و تقریبا هم اندازه. پس رعایت فاصله درختان از یکدیگر امری ضروری هست. همچنین این مورد نیز یادتون باشه که درخت حداقل 8 متر فاصله با حصار ، خانه ، و … داشته باشه تا در سال های آتی رشد ریشه و تاج درخت دردسر ساز نشه.

بهترین زمان کاشت درخت گردو

در اصل یه درخت گردو میتونه از بهار تا تابستون و در ماه های پاییز کاشته بشه. ولی چون نهال های جوان به سرما و یخبندان حساس هستند توصیه میشه این درخت رو از اواخر بهار تا اوایل پاییز بکارید. چون هم از سرمای بهاره حفظ میشه و هم سرمای پاییز رو تحمل نمیکنه . در این صورت چون نهال گردو در فواصل گرم کاشته شده و خاک گرم هست میتونه به راحتی مواد مغذی رو دریافت کنه و این برای یه نهال جوان میتونه بسیار مفید باشه.

کاشت نهال گردو
همچنین اگر شما در حال احداث باغ جدید هستید سعی کنید حتما از نهال های پیوندی استفاده کنید. البته این مورد رو نباید فراموش کنید که اقلیم هوایی ایران متفاوت است و میتونید در بعضی اماکن حتی در پاییز هم نهال کاشته بشه. و در مناطق سردسیری توصیه میشه این درخت در اواخر بهار کاشته بشه.

 بیشتر بخوانید »» نهال آلو

حفر گودال برای کاشت

عمق حفر شده برای کاشت نهال گردو باید حداقل 50 سانتی متر باشه. عرض گودال نیز بین 80 تا 100 سانتی متر باشه. کمپوست تازه و یا کودهای دامی مخلوط شده با کود شیمیایی و یا همچنین برگ های خرد شده و یا کود چمنی میتونه برای رشد بهتر و سریع تر نهال استفاده بشه.

کاشت نهال گردو

همچنین این مورد فراموش نشه که بعد از کاشت نهال حتما اونو آبیاری کنید چون احتمال داره ریشه اون در مدت زمانی که رطوبت دریافت نکرده ضعیف شده باشه و قدرت زیادی در جذب آب از خاک رو نداشته باشه. همچنین نهال های جوان نیازمند آبیاری ممتد در سال های اولیه هستند که برای حل این مشکل میتونید از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید.

کاشت نهال گردو

محافظت از درخت

تکیه گاه مناسب برای رشد مطمئن نهال های جوان گردو میتونه تثبیت اونا رو در رشد سریعی که دارند حفظ کنه. برای اینکار میتونید چوبی با ارتفاع حداقل 60 سانتی متر در سوراخی کنار درخت دفن کنید تا درخت رو نگه داره و ایمن باشه. همچنین یادتون باشه از یک چوب مرغوب و مقاوم برای اینکار استفاده کنید یرای مثال چوب درخت بلوط میتواند گزینه مناسبی باشد.
همچنین برای محافظت نهال از سرما می تونید از رنگ محافظتی درخت که به رنگ سفید در بازار وجود دارد استفاده کنید.

کاشت نهال گردو

نتیجه گیری کلی:

 • درخت گردو در مناطقی که اقلیم سرد و یا معتدل دارند بهتر شد میکنه
 • سعی شود از نهال پیوندی برای کاشت استفاده بشه
 • فاصله هر درخت از درخت دیگر حداقل به شعاع 10 متری باشد
 • درخت گردو در خاک های خنثی و نسبتا اسیدی رشد بهتری نسبت به خاک های قلیایی داره
 • زمان کاشت نهال بهتره از اواخر بهار تا اوایل پاییز و مهر ماه صورت بگیره
 • خاک نسبتا ماسه ای و دارای زهکشی مناسب و تهویه هوا و آب برای درخت گردو و رشد بهتر ریشه اون میتونه مناسب باشه
 • نهال جوان در 2 سال ابتدایی کاشت خود نیازمند آبیاری ممتد هست

source

دیگر مقالات مفید سایت :

1 پاسخ
 1. امراله مهماندوست
  امراله مهماندوست گفته:

  ۱- مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از۹۵% از آبی است که دربارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا جلو مقدار … متر مکعب آبی را که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه دربخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام تنگه بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بندی (سدی) خاکی بگیرم اینجانب از اینکه مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نام جعلی عربی تبدیل کنند اینجانب در نظر دارم با تغییر مسیر سرریز مقدار … متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵% از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاچه فصلی در شهر خنج ازشهرستان خنج استان فارس نمایم. بعد از آن روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را می توان به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  ۲- آرزوی اینجانب از تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۲۲ تا تاریخ ۱۳۷۶/۰۷/۳۰ که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس بوده ام یا از تاریخ ۱۳۷۶/۰۸/۰۱ تا تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۲ که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز بوده ام یا از تاریخ ۱۳۸۸/۱۲/۱۳ تا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و قاضلاب شهری کلان شهر شیراز هستم یا درآینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور(شهرهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج) بوده است آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج بوده است چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه فصلی کفه خنج به دست می آید می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری دراطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاچه فصلی کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.
  امام علی (ع) می فرمایند : کسی که آب و خاک یعنی نیروی طبیعی دارد و نیروی انسانی خود را برای بهره برداری به کار نمی بندد و با فقر و گدایی می گذراند نفرین و لعنت بر او باد.
  دو نوع زمین خوار در کشور ایران وجود دارد ۱- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به کارکنان (الف – اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان … ب – اداره اجازه برداشت آب از زیر زمین در شهرستان … پ – اداره واگذاری زمین برای توسعه کشاورزی در شهرستان … ت – اداره ثبت اسناد املاک در شهرستان … بپردازد یا بپردازند ۲- یکی شخص یا اشخاصی که نتواند یا نتوانند به موقع و به اندازه رشوه خود را به الف – اداره شهرسازی شهرستان … ب – اداره روستا سازی شهرستان … پ – اداره ثبت اسناد املاک شهرستان …بپردازد یا بپردازند این شخص یا اشخاص از طرف مراجع مربوطه به عنوان زمین خوار به اداره دادگستری شهرستان … معرفی می شوند تا درس عبرتی شوند برای ملت بزرگ ایران

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *